Čas letí a zima se kvapem blíží. Díky nádhernému počasí o minulých víkendech jsme s Lenkou měli možnost poznat nám dosud méně známou oblast polských Krkonoš a to navíc v nádherných podzimních barvách. Auto necháváme ve Szklarske Porębe a kolem vodopádu Kamieńczyk stoupáme na chatu Hala Szrenicka a dále na chatu Szrenica. Odtud pokračujeme kolem skal na Tvarožníku směrem na Sněžné jámy.

Kocháme se nádhernými výhledy na všechny strany a obdivujeme úchvatné skalní strže s Kalmanovým pomníkem v pozadí. Skoro nevnímáme, jak čas pokročil, ale nedá se nic dělat, musíme se otočit a vydat na zpáteční cestu.

Nádherné počasí o dalším víkendu nás opět láká do Krkonoš a tak vyrážíme tentokrát o něco dál a auto parkujeme v typicky horském městečku Karpacz, nápadně připomínající vesničky v Rakousku nebo ve Švýcarsku. Všude je plno lidí, stánků a krámků a tak se rychle vydáváme směrem ke vstupní bráně do Karkonoskego Parku Narodowego, kde opět jako ve Sklarske Porebe platíme 5 zl za osobu. Po kameny vydlážděné cestě míříme k Malemu Stawu a chatě Samotnia, umístěné v malebném prostředí na břehu jezera. Nad námi se vypínájí skalnaté srázy a vrchol Sněžky jen tušíme někde za nimi. Dolina kolem jezera hýří všemi podzimními barvami. Narozdíl od české strany Krkonoš je zde hodně listnatých stromů, které celé scenérii dávají kouzelný ráz. U chaty dáváme malou svačinu a pokračujeme po strmém chodníku vzhůru až k velké chatě Strecha Akademicka.Od ní je to již kousek na hřeben, kde se nám konečně ukazuje Sněžka v celé své kráse.

Na chatě Slaski Dom se mísíme s davem turistů a tak svižným tempem chvátáme nahoru, abychom to měli co nejdříve za sebou. Na vrcholu už takové davy nejsou a tak se v klidu kocháme nádhernými výhledy na českou i polskou stranu. Fotím panoramata a Sněžku s konglomerátem všech možných staveb na vrcholu. Když sestupujeme k Slezskému domu, k naší radosti jsou davy turistů již značně prořídlé. Zpáteční cestu volíme po hřebenu kolem kotle Velkého a Malého stawu. Stíny se začínají prodlužovat a dno doliny pod námi se noří do studeného stínu. Kolem skal Słonecznik a Pielgrzimy se vracíme zpátky do Karpacze. Doliny se pomalu noří do tmy, jen vršek Sněšky stále září, zalitý sluncem. Plni krásných zážitků a nových dojmů se vracíme zpátky domů.

V současné době již pokrývá vrcholky Krkonoš sníh, takže nezbývá, než připravit skialpy na zimní sezónu a vyrazit možná zrovna po severních srázech polských Krkonoš k vrcholům.

 
Copyright © 2007 - 2020 • HK Jizera • všechna práva vyhrazena | Webdesign: JWDesign