Po roční přestávce jsem se opět postavil na  start třídenního skialpového  závodu  "BOKAMI" Západných Tater. Tradičně s Jirkou Janovským.

Letošní zima je prazvláštní. Celou zimu sníh nepadá, ale týden před závodem napadlo v Tatrách 40 cm sněhu.  To asi proto, aby měli pořadatelé ještě více starostí s tratěmi. Ale chlapce to nezaskočilo a vypořádali se s tím dokonale.

K popisu toho kudy a jak se šlo použiji zpráv pořadatelů.

 

1 etapa: V prvý jarný deň sa na štart 7. ročníka pretekov „Bokami Západných Tatier“ prihlásilo 124 pretekárov zo 4 krajín, Slovenska, Poľska, Česka a Nemecka. Za krásneho, slnečného a veterného počasia prekonali 3 výšlapy s celkovým prevýšením 1940 m a dĺžkou 15,8 km. Start na Zverovke, výšlap přez sedlo Parichvost na Salatín, sjezd do Zadnej Spálené a výšlap na mačkách na Spálenou, sjezd do Spálené doliny, výšlap na lyžích a mačkách na Baníkovsků ihlu a sjezd do cíle na  terasu .

 

2  etapa: Na štart druhej etapy sa museli športovci presunúť pešo v teniskách, pretože cesta na Žiarsku chatu je takmer úplne roztopená. Ostrý štart bol cca 300 m pred Žiarskou chatou vo výške približne 1300 m n. m. Etapa prebiehala popri Žiarskej chate a pokračovala cez Žiarske sedlo na Plačlivô. Potom nasledoval zostup po hrebeni na Nohavicu, odkiaľ viedol prvý zjazd na Terasu, potom nasledoval výstup do Smutného sedla a prechod technickým hrebeňom Troch kôp miestami zaistený fixami. Z Hrubej kopy nasledoval zostup do Lúčneho sedla a lyžovačka do cieľa. Celkové prevýšenie etapy bolo 1560 + 300 m s dĺžkou 11,9 + 5 km.

 

3 etapa: Tretia etapa dostala prívlastok kráľovská a pretekári museli prekonať 5 výšlapov s celkovým prevýšením 2050 m v náročnom veternom a zamračenom počasí. Štart etapy bol rovnaký ako v druhej etape. Najnáročnejšou technickou pasážou bol zostup z Banikovskej ihly, kde museli skialpinisti použiť fixné laná. Potom pokračovali cez Spálenú na Salatín a cieľ bol nad zjazdovkou na Zverovke.

 

Nám se bohužel nepodařilo stihnout limit v třetí etapě a tak po druhém výšlape a slezení a sjetí od Balíkovské ihly do Spálené, kde byl stop čas po dvou hodinách, jsme byli posláni do cíle sestupem dolinou. Je mi líto sjezdu ze Salatína. Ale tak to bylo.

I přes neúspěch to ale stálo za to. Nádherná příroda Západních Tater a dobří lidé kolem nás nám vše vynahradily. Organizace fungovala skvěle. A tak i nezbývá, než organizátorům poděkovat a Vám všem tento závod a neskutečný zážitek jen a jen doporučit.

Tafi

 
Copyright © 2007 - 2024 • HK Jizera • všechna práva vyhrazena | Webdesign: JWDesign