Letošní závodní skialpová sezóna vrcholí. Před týdnem proběhlo mistrovství republiky ve Špindlu, ale to jsem musel pro nemoc vynechat. Na Boky jsem však odjet musel. Je to závod dvojic a tak to není tak jednoduché nezůčastnit se. Ve čtvrtek 22.3. odjíždíme směr Západní Tatry obec Bobrovec. Zde je prezentace a v pátek i start první etapy. Za tři dni se sem máme zase vrátit. Je přihlášeno rekordních 62 dvojic. Letos panují ideální podmínky a tak nám pořadatele nic neslevují. Pro popsání etap si půjčím oficiálí text.

Štart prvej etapy bol v Bobroveckej vápenici za slnečného počasia. Štartu sa zúčastnilo 124 pretekárov. Tímové pretky postavilo na štart 62 dvojíc. Trať viedla na masív Ráztoky a Príslopu a tažkým lyžovaním sa pretekári dostali do Baníkovskeho kotla. Nasledoval výšlap na pešo do sedielka Hrubej kopy a nasledným zlyžovanim do cieľa na Žiarskej chate. Prametre trate: dĺžka trate 19800 metrov s prevýšením 2130 metrov. Počasie: polojasno 8 stupňov C /1500 m/

Štart druhej etapy bol opäť za krásneho slnečného počasia v ustí Žiarskej doliny. Táto etapa bolo náročnejsia oproti prvej. Etapa mala dĺžku 22 400 metrov s prevýšenim 2400. Pretekári po štarte pokračovali žľabom Lučivník na hrebeň Ráztoky. Odtiaľ zlyžovali pod Žiarsku chatu. Pokračovali výšlapom do Smutného sedla. Odtiaľ museli prekonať hrebeň Troch kôp za pomoci technických horolezeckých pomôcok. Nasledovalo zlyožovanie z Hrubej kopy do Baníkovskeho kotla a nasledným výstupom na mačkách po zabezpečených fixoch žľabom Ypsilom na vrchol Baníkova (2178). Nasledov zjazd dole zo sedla Baníkova na heliport kde bol cieľ. 

III.etapa. Po dvoch etapách mali toho všetci pretekári plné zuby ( s úsmevom na perách). Tretí deň ich čakala etapa s prevýšením 2 100 m. štart bol v údolí lyžiarskeho strediska Zverovka - Spálená. Výšľap na predný Salatín severnou stranou v pomerne tvrdom snehu bol prvý až na vrchol Salatína vo výške 2 047m. Zlýžovaním späť na vrcholovú stanicu lanovky, pokračovali na hrebeň Brestovej - cez sedlo Parichvost - výšľapom a následným zjazdom cez Grapy Bobroveckou dolinu na Poľanu a posledným výšľapom pretekov na Sivý vrch. Tu ich čakal len zjazd po vrstevnici popod Ostrý vrch na chatu pod Náružím v Červenci. Celkovými víťazmi pretekov Bokami Západných Tartier sa stali Milan Madaj /James Bobrovec/ a Jozef Hlavčo /Skialp Bobrovec SKI TRAB TEAM/. Pre zaujímavosť : Počas 3 dní pretekári absolvovali etapy s dĺžkou 61,5 km a prevýšením 6 630 m. Ten kto si to uvedomí, musí uznať, že každý z pretekárov bol víťaz sám nad sebou.í den 

Letos to bylo opravdu těžké. Doznívající nemoc mě srážela první den doslova na kolena. Do kopců sotva lezu. Etapu dokončujeme v čase 4:28. V cíli se dozvíme o uráze Jirky Špačka z Orlickejch v Kubově žlabu. Zlomená noha ukončila jejich snahu o umístění na předních pozicích. Druhá etapa je opravdu vražedná. Dlouhé výšlapy střídají dlouhé, ale krásné sjezdy a žlaby. Vše je okořeněno přechodem Kop. V počasí jaké panuje je to i přez narůstající únavu nádhera. Dnes je mi již lépe a v naši dvojci mám navrch a tak si to opravdu užívám. Dokončujeme v čase 5:17. Večer mě radost kazí pohled na mé nohy. Mám je sedřené do krve a nechápu, že jsem nic necítil. Horko udělalo své.

Ráno se rozhoduji zda nastoupím do poslední etapy. Na startu jsem utlučen argumenty o stříkajíci krvi, která není zatím vidět a tak o čem prý přemýšlím. A tak jdu. A dnes již nelituji. Opět krása. Bolest brzy polevuje a sjezd centrálním žlabem Salatína je mi odměnou. Jiří, můj parťák, je trochu pomalejší a tak mam čas vnímat veškerou krásu kolem. V cíli jsme za  4:31. Pivo na chatě  pod Náružím v Červenci chutná božsky. Nohy se ohlašují bolestí, ale to už je jedno. Stálo to za to. Před startem jsem si řikal, že je to již na posledy, ale teď si již nejsem tak jistý.

V pátek jedu do Jasné kde je poslední závod sezóny a pak už půjde kombinéza na ramínko.

Tafi

 
Copyright © 2007 - 2021 • HK Jizera • všechna práva vyhrazena | Webdesign: JWDesign